Какво е игра.Видове интернет игри


        Играта е „първична човешка функция“, играта е „един от фундаменталните духовни елементи на живота“. Но играта е и главен културообразуващ фактор, тя е елемент на всяка култура и е толкова съществена, че прави всяка култура да протича като игра.През 40-те години на 20 век, със създаването на първият електронен компютър се поставя началото на една нова технологична епоха, която определя темповете на развитието ни както в настоящето така и в бъдещето ни. Продукт, резултат от това събитие, са компютърните игри. Компютърните игри ставаха все по интересни и привлекателни за подрастващото поколение със своя игрови контекст, разнообразни сюжети и дизайн, както и възможността за игра онлайн посредством Интернет. Видео играта е електронна игра, която включва използването на потребителски интерфейс за генериране на визуална обратна връзка посредством монитор. Електронните системи, които се използват за играене на видео игри, се наричат платформи.За множеството деца и юноши видео игрите и Интернет са приятен начин за запълване на свободното им време наред с играенето на традиционни игри. Но за част от тях употребата им придобива патологичен характер и измества всички останали ежедневни дейности и отговорности. Вследствие на продължителното използване на контролерите на видео игрите като мишка, клавиатура или джойстик има нарастващ брой деца, които се оплакват от травми от прекалено използване на контролерите на видео игрите. Например това е тендинит на палеца на ръката, който носи названието " нинтендинит ".

 Възможни са също и негативни психологически последици. Повечето определения, отнасящи се до съдържанието на електронните игри, разглеждат сюжета на играта и нейната тематика като основни техни елементи. Компютърните игри биват няколко жанра: стратегическа симулация, екшън, ролева игра, приключенска игра, симулативна игра, спортна игра и сериозни игри. 

Стратегическа симулация - Често се нарича „стратегия“. Това е игра, в която потребителят управлява „ресурси“ (икономически, военни) и ги използва по специфичен начин, за да постигне крайната цел, която може да бъде политическо, икономическо, военно надмощие.
Екшън - Тези игри наблягат на насилието в един или друг вид. Обикновено става дума за противопоставяне на играча срещу един  равностоен опонент.
Ролева игра - Игра, в която играчът поема управлението на герой или група герои, като всеки от тях притежава индивидуални статистики и умения, които се развиват и обновяват.
Приключенска игра - този жанр запада към края на 90-те, но отново се надига с няколко интересни заглавия. Този тип игри предполага наблягане на историята.
Симулативна игра - Игра, която симулира процес или дейност от реалния свят. . На моменти този тип игри се доближава до стратегическите игри - в това, че се управляват "ресурси".
Спортна игра - Това е игра, в която се играе някакъв спорт.  Целта е да се постигне победа с уменията на един играч. Има два вида футболни игри: такива, в които се играе от първо лице и такива от трето лице.
Сериозни игри - Игрите, които са правени с друга цел освен забавление, са наричани сериозни игри. Сериозните игри взаимстват от всички игрови жанрове. Най-популярни са рекламните игри и детски образователни игри, а за професионално обучение широко са се наложили пилотните симулации, военните и медицинските обучения.





  

1 коментар: