Образователни функции на интернет игрите


През последните десетилетия информационните технологии променят ежедневието, навиците и начина на мислене на хората. Тази тенденция трябва да бъде отразена в учебния материал за всички възрасти, за да бъде образованието актуално. Начинът на преподаване също се променя, като все по-широка популярност придобива електронното обучение, което се прилага успешно в различни области. Учениците са мотивирани от реалното развитие на играта,
видимите резултати и приложението в множество области. Игрите мотивират децата и младите хора, тъй като видеоигрите са забавни и учащите асоциират играта,която играят извън училище с приятни моменти. Те развиват своите когнитивни и социални умения.
Сериозните игри и симулациите могат да се използват и в бизнес организациите. Моделите и симулациите на бизнес процесите могат да изглеждат твърде абстрактно и неразбираемо за работещите. Един от начините те да се направят по-достъпни е визуализацията и игровите механизми, използвани в сериозните игри. Игрите могат да се използват за обучение или да подпомагат училищното обучение. Този тип игри се използва за представяне на учебния
материал в игрова форма, като по този начин улеснява получаването на нови и затвърждаването на старите знания, навици и умения. Обучаващите игри са онези сериозни игри, които обучават играещите в някаква област и им предоставят нови знания чрез игрови подход.
В последно време се е затвърдил терминът Edutainment (EDUcation by means of enterTAINMENT) или образование чрез забавление. Edutainment е направление в сериозните игри, което главно има за цел децата в предучилищна възраст и малките деца, които формират само част от широката целева група на сериозните игри. Забавният характер на обучението осигурява позитивна емоционална нагласа, която е предпоставка за повишаване на интереса към него и стимулира мотивацията за учене.
Cuadradо разделя сериозните игри на няколко типа:

  1. Тренировъчни игри:тези, чиято цел е упражняването на играча върху някаква задача, като умението може да се пренесе в реалния живот.
  2. Образователни игри: тези игри, които имат за цел, предаването на специфични знания или умения.
  3.  Рекламни и публицистични игри: тези, чиято цел е да с предаде послание или да се направи конкретен комерсиален продукт разпознаваем.
  4. Симулации: игри, чиято цел е да се експериментира върху определен сценарий като социална симулация или природен процес.
  5. Информационни или журналистически игри: тези, чиято цел е да информират
    и/или отразяват реално събитие.
СЕРИОЗНИ ИГРИ 

 NOVA ROMA



ДЕТСКИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИГРИ



1 коментар:

  1. Не знаех, че дори съществуват образователни игри. Ще проуча въпроса

    ОтговорИзтриване